Buji nedir?


Önceki Resim Resmin Adı : Buji nedir?
Buji nedir?

Paylaş
Sonraki Resim

Buji nedir?
Açıklama: Bujinin iki elektrodu ve porseleni vardır resimde göründüğü gibi. Motor silindirlerinde bir kıvılcım atlama aralığı sağlayacak şekilde yapılmıştır.

Bujinin motordaki fonksiyonu nedir?

Bujınin görevi ateşleme enerjisini yanma haznesine taşımak ve elektrotlarının arasında oluşan elektrik atlaması ıle sıkışmış hava yakıt karışımının yanmasını başlatmaktır. Ateşleme bobini aküden aldığı elektrik enerjisini ortalama 30 bin Volt değerine yükselterek bujiye aktarır ve uygun zamanda bu yüksek enerji bujinin tırnakları (elektrotları) arasında yanmayı başlatıcı kıvılcıma dönüşür. Yanmanın ideal gerçekleşebilmesi için bujinin yeri çok önemlidir. Buji, ateşleme haznesinde sıkışmış hava yakıt karışımını her şartta en iyi ateşleyebileceği ve diğer faktörlerden etkilenmeyeceği bir yere yerleştirir.


Bujiler ne sıklıkta değiştirilmelidir?

Kullanım şartlarına ve buji tipine bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, standart bir bujinin 15 bin km sonunda değiştirilmesi gerektiği söylenebilir.

Buji ömrünü kısaltan faktörler nelerdir?

Buji ömrünü kısaltan başlıca etken kötü yakıttır. Bir diğer önemli etken motor sistemindeki ayarların bozukluğudur. Bu ayar bozukluğuna motorun sürekli olarak zengin karışım ile çalışması örnek gösterilebilir.
Bujinin kullanım süresini doldurduğu otomobil kullanırken anlaşılabilir mi?

Aracınız normalden fazla yakıt tüketmeye başlamışsa, tekleme yapıyorsa, deparlarda zorlanıyor ve ilk hareket esnasında yavaş kalkıyorsa, bu sorunlar bujiden kaynaklanıyor olabilir.

Aracımızın bujilerini kendimiz nasıl değiştirebiliriz?

Bujiyi sökerken önce birkaç tur gevşetilmeli ve basınçlı hava veya fırça kullanılarak bujinin çevresi temizlenmelidir. Böylece buji tam olarak söküldüğünde silindir içine istenmeyen parçaların düşmesi önlenmiş olur. Eğer buji çok sıkı ise onu biraz gevşettikten sonra dişli aralarına girecek şekilde yağ ve pas çözücü damlatılmalı, bir süre beklendikten sonra tamamı sökülmelidir. Aksi takdirde silindir kafasına hasar verebilir.

Takarken bujinin ve motorun birbirine temas edecek (öpecek) yüzeylerinin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Buji sıkılırken mümkün ise tork anahtarı ile sıkılmalıdır. Tavsiye edilen sıkılma şekli ilk önce buji tam oturana kadar el ile sıkmak daha sonra aşağıda verilen listeye göre tork anahtarı ile sıkmaktır. Tork anahtarı yok ise;

Yeni bujilerde (düz yüzeyli ve pullu) tam oturuncaya kadar önce el daha sonra anahtar ile 90 derece sıkılmalıdır.

Kullanılmış bujilerde ise 30 derece sıkılmalıdır.

Konik yüzeyli bujilerde ise el ile tam oturttuktan sonra 15 derece anahtar ile sıkılmalıdır.

Yukarıdaki hususlara dikkat edilmediği takdirde buji hasar görebilir ve görevini tam olarak yerine getirmeyebilir.

Uzun paso ve kısa paso bujiler arasındaki farklar nelerdir?

Uzun paso ve kısa paso bujilerin görev ve performans olarak aralarında fark yoktur. Motor yapısına bağlı olarak uzun veya kısa paso buji kullanılması gerekir, fakat yanlış kullanıldığı zamanlarda çeşitli arızlar meydana gelebilir.

Kısa paso buji yerine uzun paso buji kullanılması durumunda buji yanma haznesine doğru çıkıntı yapar ve pistona hasar verebilir. Dişlerde oluşan kömürleşme yüzünden sökmek mümkün olmayabilir ayrıca buji aşırı ısınır.

Uzun paso yerine kısa paso huji takılır ise yanma haznesi içine gerekli uzantıyı yapamaz ve bunun sonucunda gerekli ateşlemeyi yapamaz.

Kendi tırnaklarını temizleyecek gerekli ısıya ulaşamaz ve üstü kurum bağlar.

Özel tip bujilerin motor peformansına ne tür katkıları vardır?

Özel tip bujıler yapıları gereği daha düşük ısılarda çalışabildıklerı ıçın aracın soğuk çalışmasında iyi performans gösterirler. Ayrıca kendilerini temizleme ısıları daha düşük olduğundan kirlenme oranları oldukça düşüktür. Yine yapıları gereği üstlerindeki kayıplar oldukça azdır. Özellikle tırnaklarının farklı metaryallerden yapılması kirlenmesini zorlaştırır.Yukarıda belirtilen bu temel farklılıklar buji ömrünü uzattığı gibi yeterli ve düzgün ateşleme ile yakıt tasarrufu, gerçek gücünde çalışma devamlılığı gibi avantajlar sağlar.
Anahtar Kelimeler:  
Tarih: 27.10.2008 10:54
Bakılma Sayısı: 1845
İndirilme Sayısı: 0
Rating: 0.00 (16777224 Vote(s))
File size: 123.2 KB
Added by: Maverick


Yorumu Gönderen : Yorumu :
faticoso
Ziyaretçi
ecojump ultrasonik buji

ECOJUMP
ULTRASONİK TEKNOLOJİ

Ecojump Bujileri takılan aracınızda, kullanmış olduğunuz yakıt türü (LPG ya da Benzin) bujinin orta elektrot kısmına yerleştirilmiş olan ultrasonik ses dalgaları sayesinde daha atomize hale gelecek ve dolayısıyla yanma olayı %80'lerden %99-%100 lere ulaşacaktır.

Böylece Ecojump Bujileri sayesinde araçtaki "çiğ" ya da "yanmamış" olarak tabir edilen ve %20'lere ulaşan değerlendirilemeyen yakıt değerlendirilmiş olacaktır.

Yakıt ile performansın doğru orantılı olduğunuda düşünecek olursak, boşa giden yakıt değerlendirildiği taktirde aracın performansında da artış söz konusu olacaktır. Bu da demek oluyor ki aracınız hakkında verecek olduğunuz küçücük bir kararla cebinizden çıkacak büyük bir miktarın önüne Ecojump bujileri ile geçebilirsiniz.

Ultrasonic Bujinin Diğer Bujilerden Farkları ve Üstünlükleri

1-) Ultrasonic buji roket prensibiyle çalışan yeni bir ateşleme tekniğini size sunuyor…!

Bu teknikte alev girdap türü dönerek hem çevresel hem de doğrusal ilerliyor…! Kullanmakta olduğunuz hiçbir buji bu patentli ateşleme tekniğine henüz sahip değil…!

2-) Ultrasonic buji ultrasonic hızda, yani ses hızından daha hızlı bir ateşleme sağlar…!

Ses hızı 349 metre/saniyedir. Standart bujinin ateşleme hızı ancak 30 metre/saniyedir…!

Ultrasonic bujinin ateşleme hızı ise 1523 metre/saniye…! 50 kat fazla hız…! Diğer bujiler bu yüzden Ultrasonic bujinin hızına asla erişemezler, kıyaslayın…!

3-) Ultrasonic bujinin ultrasonic ses dalgaları yakıt damlacıklarını daha küçük zerreciklere parçalar. Bu sayede yanma yüzeyi alanı genişleyeceğinden yakıt tam yanar. Diğer bujilerin bu tür bir özelliği bulunmuyor.

4-) Yanma reaksiyonuna giren yakıt zerrecik miktarı Ultrasonic bujiyle 50 kat fazla olur… Bir başka ifadeyle yakıtınız Ultrasonic bujiyle 50 kat daha iyi yanar…!
24.12.2009 05:19  
Önceki resim:
Hava Filtresi

 
 Sonraki resim:
16V nedir?Diğer Kategoriler
cadillac ferrari kia mitsubishi otomobil resimleri


  Design by 7dana.com  

RSS Feed: Buji nedir? (Yorumlar)

Modifiyeli Arabalar Araba Oyunları Spor Arabalar arabalar hakkında bilgiler içeren bir forum. Araba Resimleri Gizlilik